Alyssa purchased 3 pounds of peanuts for $8.25. Write an equation that shows the relationship between the cost and the number of pounds purchased

Respuesta :

JUL133

Answer:$8.25 ÷ 3= x or 3·x =8.25

Step-by-step explanation:

3*x=8.25