Please help with these 2 questions.

PART A: What would be the cost of 2.9 pounds of dark chocolate at $4.25 per pound?


PART B: If she buys 1.6 lbs of milk chocolate at $5.15/lb what would be the total cost of the milk and dark chocolate?


Thanks!!

Respuesta :

need to multiply 2.9 and $4.25
answer is $12.32