PLEASE HELP MEEE

After reading a nutrition article, Ms. Carter buys some goji berries from a health food store. She spends $8.00 on an 8-ounce bag. What is the price per pound of the goji berries?

A $1.00 per pound


B $8.00 per pound


C $10.00 per pound


D $16.00 per pound

Respuesta :

If there are 16 ounces in a pound, and 8 ounces costs $8, The best answer would be D. $16 per pound

Otras preguntas