iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 13+ )
Otras preguntas
the acute angles of the right isocoles triangle are congruent you rotate the triangle 135 counterclockwise about the origin
What exactly is this? 2+6x = 1-x
waking up frequently, loud snoring, silent pauses in breathing, and sleepiness during the day are symptoms of
Complete the statement using <, >, or = _ √6 _?_ 5/2
Geometry- remember what we know about verticale angles and solve for X. Then tell me the measure of angle A.
-(28 - 4x) = -92 Pls
Morwenna has always been overweight and Ammon has always been thin. If they both look at pictures of food, a brain scan is likely to show that Morwenna has ____
Complete the following nuclear equation.
Either your mom or dad ____ us to the game Take or takes
After scientist use a careful process together evidence and establish scientific facts which step most likely occurs next in the scientific process? Conducting