Store mixes Kentucky bluegrass with $10 per pound and chewing fescue worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find how much of each should be used to make a 468 pound mixture.

Respuesta :

[tex]\frac{468}{2}*10=2345\\\frac{468}{2}*12=2814[/tex]

$2,345 of Kentucky bluegrass
$2,814 of chewing fescue