pears cost $0.92 per pound and apples cost a dollar $ 1.10 per pound mr.bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples how much did he pay for the pears and apples

Respuesta :

In total, Mr. Bonilla paid $5.76. Individually, he paid $3.45 for the pears and $2.31 for the apples.

how did you find the answer