Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 28+ )
Otras preguntas
What was an immediate cause of the 1789 French Revolution?
Assisted living is the term used to describe when an elder moves into a younger relative's home.
What role do government agencies play in the mixed market economy
Escoge la traducción mejor para la oración siguiente. Write the sentence word for word. Question 7 options: Escribe la oración palabra para palabra. Escri
quienes son los personajes principales en el libro elvis karlsson
Which is a highly infectious bacterial disease of the lungs?
A basketball team has 12 players and the coach wants to pick which 5 players will start today's game how many combinations are there for the coach to choose fro
One of the greatest migrations in history occurred _____. A. before Gandhi led nonviolent protests B. after East Pakistan became Bangladesh C. during the Britis
Roman Government vs US Government compre and contrast and at least five in each
Choose the ionic compound from the following choices (not multiple choice, more than one answer) A. Carbon monoxide B. Potassium bromide C. Phosphorus trifluor