A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and cost 1.28 Brand B contains 12 fluid ounces and cost 1.68 what is the difference in cost , in dollars , per fluid ounce between the two brands of juice ?

A convenience store sells two brands of orange juice Brand A contains 8 fluid ounces and cost 128 Brand B contains 12 fluid ounces and cost 168 what is the diff class=

Respuesta :

brand b is 2 cents cheaper than brand a because it is 14 cents per ounce and brand a is 16 cents per ounce you do 1.68 divided by 12 and 1.28 divided by 8