Mr. Davis bought solar lights for a pathway at his house. The lights cost $29.95 each and have an
additional delivery charge of $2.00 per light. How much did Mr. Davis pay for seven solar lights with delivery?

Respuesta :

He pays $223.65.

This is because from the equation you know that he pays 29.95+2.00 for one light therefore, if we use x to represent the amount of lights--

X(29.95+2.00) 

is an equation you can use to solve for the amount Mr. Davis payed for his lights.