For lunch each family purchases some buckets of hot chips and some drinks. The Hayes family buys 2 drinks and 1 bucket of chips for $11 and the Thompson family buys 3 drinks and 2 buckets of chips for $19. To determine how much each bucket of chips and each drink costs, complete the following:

i Define two variables to represent the problem.
ii Set up two equations relating the variables.
iii Solve your equations in part b simultaneously.
iv What is the cost of a bucket of chips and the cost of a drink?

Respuesta :

irspow
let d be number of drinks and b be number of buckets of chips

2d+b=11 so we can say b=11-2d

3d+2b=19 and using b from above in this we get:

3d+2(11-2d)=19

3d+22-4d=19  subtract 22 from both sides

-d=-3  divide both sides by -1

d=3, and from earlier  b=11-2d so

b=11-6=5

So a bucket of chips cost $5 and a drink costs $3