Eric orders 3 large cheese pizzas. There is a $2 delivery fee for each pizza. He pays a total of $42. Which equation can be used to find the price, r, of each pizza?

Respuesta :

we have that he paid 4 dollars due the delivery. So each pizza costs

[tex]\frac{38}{2}=19[/tex]

so the equation to find the price r is

[tex]r=\frac{42-4}{2}[/tex]

Otras preguntas