Respuesta :

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce