Respuesta :

Approximately, the unit cost of the plastic cups is $0.25

Here, we want to get the unit rate of the plastic cups

By unit rate, we mean the price of 1

From the question, the total 72 costs $17.99

The cost of one is thus;

[tex]\frac{17.99}{72}\text{ = 0.25}[/tex]