Respuesta :

determine which is the better buy.justify your answer 2 quarts of Juice for $2.78 or 1.5 quarts ofrece Juice for $2.25

Determine the unit price

so

option A

2.78/2=$1.39 per quart

Option B

2.25/1.5=$1.5 per quart

therefore

the better buy is 2 quarts of Juice for $2.78, because has the less unit price