A teacher gets snacks for the class for $50 and also purchases 6 boxes of pencils. The teacher spent a total of $62. Write an equation that models the situation with x, the cost of one box of pencils.

Respuesta :

Answer:

50 + 6x = 62

Explanation:

If x represents the cost of one box of pencils and the teacher got snacks for $50, purchased 6 boxes of pencils, and spent a total of $62, we can write the equation that models the above situation as shown below;

[tex]50+6x=62[/tex]