Respuesta :

Answer:

  $5.59

Step-by-step explanation:

You want the unit price of a pair of socks, given that 5 pairs cost $27.95.

Unit price

The unit price is found by dividing the price by the number of units.

  $27.95/5 = $5.59

The unit price of a pair of socks is $5.59.