Suppose two boxes of cereal contain the same amount of ounces but cost different amounts. Without computing, how can you determine which Siri will cost more per ounce of cereal? Explain.

Respuesta :

Answer:

The one that costs more.

Step-by-step explanation:

Because you already know that they have the same volume (amount of ounces) and they are different prices, whichever one is more expensive has the higher cost per ounce. {You don't need to solve for a ratio or anything because they have the same number of ounces!!!}