At the beginning of the school year, Tyrone bought 12 notebooks for a total price of 19.56.Jaime went to the same store and bought 5 notebooks. How much did jaime spend

Respuesta :

12 notebooks is $19.56, so in order to get 1 notebook you take 19.56/12 = 1.63. And now we want Jaime’s price so 1.63x5=8.15

So Jaime spent $8.15