Respuesta :

5x0.75 = $3.75

Multiply the number of pencils to how much each one costs

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

Find the unit price by dividing $0.75 by 5.

$0.75/5 = $0.15

Now find the price of 7 pencils by multiplying 7 and the unit price of $0.15.

$0.15 x 7 = $1.05