PLEASE HELP!! giving brainly!!

Show each step of your thinking in your work.

I bought some apples and oranges. The cost of apples is $0.50 per apple and $0.55 per orange, if my total bill for my apples and oranges was $7.30. How many oranges did I purchase if I purchased 8 apples?

Respuesta :

Answer:

6 oranges

Step-by-step explanation:

Let :

  • number of apples = x
  • number of oranges = y

Equation :

  • 0.50x + 0.55y = 7.30

Take x = 8 and solve for y :

  • 0.50(8) + 0.55y = 7.30
  • 0.55y + 4.00 = 7.30
  • 0.55y = 3.30
  • y = 6 oranges

Answer:

I agry with the person above me.