Respuesta :

Answer:

If 5 apples cost 0.60 then we need to find the cost of 1 apple

Step-by-step explanation:

Which is

1 apple = 0.60/5
            = 0.12

So 6 apples cost = 0.12 x 6
                            = 0.72