Respuesta :

Answer:

2 apples cost 0.24

Step-by-step explanation:

5 apples .........0.60

2 apples ......... X

X = (2 · 0.60) : 5

X = 0.24

2*0.60
= 1.2
1.2/5
= 0.24
Therefore 2 apples will cost 0.24