Allie wants to take dance lessons. It costs $50 to rent the studio and $20 per lesson. If Allie has $130 for dance lessons. Up to how many lessons will Allie be able to take with the amount of money, she has budgeted for dance lessons. (WRITE An INEQUALITY)

Respuesta :

she would have 6 or 7 lessons 130 divided by 20 = 6.5