so first one oranges number of oranges to cost=5:2 find the cost of 2 dozen (24) oranges number of oranges to cost=5:2 5:2=24:? 5/2=24/? times both sides by 2 times ? 5 times ?=48 divide both sides by 5 ?=9.6 2 dozen oranges costs $9.60
this one I can't see how many days but for x days, the cost is x times $60
john drove some distance distance to amount of gas is 48:2 how much gas needed for 78 miles 48:2=78:? 48/2=78/? times both sides by 2? 48?=156 divide both sides by 48 ?=3.25 used 3.25 gallons for 78 miles