after flying kites, mariana and reena go with their friends to the local ice cream shop. ice cream sundaes cost 2$ and banana splits cost 3$. they buy 6 more banana splits than sundaes and spend a total of 28$.

Respuesta :

They bought 8 banana splits (24$) and 2 sundaes(4$)