Respuesta :
First: Subtract your sales tax to figure out the total spent on ice cream bars alone.
16.72 - 1.24 = 15.48
Second: Divide your total cost of ice cream bars (15.48) by the number of ice cream bars bought (12).
15.48/12 = $1.29 per ice cream bar
16.72 - 1.24 = 15.48
Second: Divide your total cost of ice cream bars (15.48) by the number of ice cream bars bought (12).
15.48/12 = $1.29 per ice cream bar