Respuesta :

Answer:

1.09 dollars/kg     0.92 kg/dollar

Step-by-step explanation:

Dollars/kg:  8.69 ÷ 8 = 1.09 dollars/kg

kg/dollars:  8 ÷ 8.69 = 0.92 kg/dollar