Respuesta :
Answer:
$44
Step-by-step explanation:
There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon
4.5 * 16 = $72
$44 per gallon is much cheaper
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€