The peaches are priced at three for $2. How much does one dozen cost? Write an equivalent ratio to find the answer. Show your work.

Please show examples how you get the answer :) Thank you I would really need help!

Respuesta :

Answer:

12 peaches = $8

Step-by-step explanation:

3 = $2

12 / 3 = 4

4 x $2 = 8

12 = $8

Answer:

8.00$

Step-by-step explanation:

If Three Peaches = 2.00$. Then 3 ÷ 12 = 4×2

8.00$

P.S A dozen is Twelve