Respuesta :

fichoh

The cost per pound of banana which can be found by dividing the total cost by the amount in pound of banana is $1.2

Amount in pounds of bananas purchased = 4.5 pounds

Total cost of 4.5 pounds of banana = $5.40

The price per pound of banana can be expressed thus :

  • (total of banana ÷ amount on pounds of banana)
  • ($5.40 ÷ 4.5) = $1.2

The cost per pound of banana is $1.2

Learn more :https://brainly.com/question/18796573