Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?

Respuesta :

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

By adding the prices together, you can determine that the 5 pounds of the trail mix cost $24.

Simply divide 24 by 5 to get the price per pound, and you will get 4.8