Respuesta :

Answer:

$10.50 would be the cost for three bags

Step-by-step explanation:

17.50 divided by 5 gives you the cost for one bag which is $3.50. $3.50 multiplied by 3 gives you $10.50

Answer:

10.5$

Step-by-step explanation:

Cost of 1 bag=17.5$ ÷ 5 = 3.5$

Cost of 3 bags=3 x 3.5 = 10.5$

therefore he will spend 10.5 $