Respuesta :

Answer:

Rs.16

Step-by-step explanation:

Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2

cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8

cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16