PLEASE HURRY I WILL GIVE BRAINLIEST I NEED ANSWER NOW PLS

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

StartFraction 8 pens Over 1 dollar and 9 cents EndFraction = StartFraction question mark Over 1 dollar EndFraction. Question mark = StartFraction 8 Over 1 dollar and 9 cents EndFraction. Question mark = 7 dollars and 34 cents.

Where did Milo make his first error?
He assumed the pens are equally priced.
He wrote the unit rate incorrectly.
He made a place value error when dividing.
He multiplied instead of dividing.

Respuesta :

Question:

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

8p/$1.09 =

8÷$1.09  =

$7.34

Where did Milo make his first error?

Answer:

He wrote the unit rate incorrectly.

Step-by-step explanation:

Given

 

pens = 8

cost + $1.9

Required

Determine Milo's error

 

 

Comparing the calculation with Milo's:

We can see that he made wrong calculations i.e. in other words, he solved the required incorrectly