2. The cost of oranges varies directly with the total mass bought. 2 kg of oranges costs $4.50. Describe the relationship between cost and mass in words. You may want to calculate a unit rate first.​

Respuesta :

Answer:

The relationship between the cost/mass is $2.25/kg.

Step-by-step explanation:

You first need to divide $4.50 / 2, to know what a single kilogram mass costs.

$4.50 / 2 = $2.25

Now that you have this unit rate $2.25, You can multiply/add it.

$4.50 + $2.25 is $6.75, + another $2.25 = $9.00, and so on.