llange
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

divide the price by the number which is 0.78

then multiply 0.78 by 11 which is 8.58