A customer pays
$
72
for
18
sandwiches. If each sandwich costs the same amount, which is the cost per sandwich?

Respuesta :

Answer:

A sandwich cost $4

Step-by-step explanation:

$72 is what you spent

You bought 18 sandwiches

$72/18= $4

Answer:

$4 for 1 sandwich

Step-by-step explanation:

72 ÷ 18 = 4