HELP DUE SOON Which is the better buy?
25 carnival tickets for $30
or
40 carnival tickets for $50

What is the unit rate for the 25 tickets option? *

Respuesta :

The 40
Is better . It’s like your paying 1 for it and the other one maybe like 1.50 or so
The better buy is the 25 for $30.
25 carnival tickets for $30
30/25 = 1.20

40 carnival tickets for $50
50/40 = 1.25
1.20<1.25
Therefore, the 25 for $30 is the better buy.
May I please have brainliest? Hope this helps!! Have a wonderful day!