A restaurant charges $5.00 for a slice of pizza that is 1/3 of a pizza and $4.50 for a slice that is 1/5 of a pizza. One day they cooked 8 pizzas that were all the same size. If they sell all the slices, would they make more money by slicing each pizza into thirds or fifths? How much more? Explain.​