A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write an equation in two variables. What is the price of the pizza if you get pepperoni, bacon, ham, green peppers, onions, and pineapples?

Respuesta :

Answer:

1.50(6)+5

Step-by-step explanation:

you multiply 1.50 6 times to calculate the cost of all the topping and then add 5 for the pizza