4) Ella bought two packs of blackberry juice for $15 and three candy bars from a store. If her total purchase was worth $45, how much did each candy bar cost?​

Respuesta :

one candy bar would be $5 thus 3 bars being $15 plus the $30 in juice which equals $45 :)