zs12279
contestada

Ivanna paid $11.88 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $26.47 for a 5.08-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 2.38- pound bag = $__ per pound
Unit price for the 5.08-pound bag =$___per pound

Respuesta :

Answer:

2.38 lb bag = 4.99/lb   5.08 lb bag = 5.21/lb  The 2.38 is the better buy

Step-by-step explanation:

1.88/2.38 = 4.99

26.47/5.08 = 5.21

4.99 is cheaper than 5.21 so the 2.38 lb bag is better buy

The first bag is $4.99 per pound and the second is $5.21 per pound. It’s a simple price divided by unit problem.