Respuesta :

$5 for 10 oranges. Would be $1 dollar for every 2 oranges

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3÷6 =0.50 this means every orange costs 50 cents .50 x2 = 1 so you have 2 oranges at the cost of one dollar, 2x5 =10 oranges 1x5=5 dollars