Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Respuesta :

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg