Respuesta :
Answer:
Let x be the price of the game.
Equation: 24 = 2/3 x
Multiply both sides by 3/2: 36=x
So the game costs 36 dollars.
Let me know if this helps!
Answer:
Let x be the price of the game.
Equation: 24 = 2/3 x
Multiply both sides by 3/2: 36=x
So the game costs 36 dollars.
Let me know if this helps!