Help me out!

It costs $3.55 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 160% of the cost. The sandwich sells for $___. (Make sure to enter the answer as a decimal number only. Do not enter special characters such as the dollar symbol.)

Help me out It costs 355 to make a sandwich at the local deli shop To make a profit the deli sells it at a price that is 160 of the cost The sandwich sells for class=

Respuesta :

Answer:

5.68

Step-by-step explanation:

160% of 3.55

1.6(3.55)=5.68

DOGO <3

$5.68!! that’s your answer! have a good day!