Respuesta :

Answer:

8 pencil for 1.25 because you save more money.

Step-by-step explanation:

Answer:

8 pencils is a better buy

Step-by-step explanation:

at 8 pencils for 1.25, each pencil costs about 16 cents and at 12 pencils for 2.00, each costs about 17 cents