Alang went to the store to buy some walnuts. The price per pound of the walnuts is $7 per pound and he has a coupon for $2.50 off the final amount. With the coupon, how much would Alang have to pay to buy 2 pounds of walnuts? Also, write an expression for the cost to buy pp pounds of walnuts, assuming at least one pound is purchased.