person A buys 12 granola bars and 7 cups of yogurt for $15.50. person B buys six granola bars and 11 cups of yogurt for $11.50. find the cost of each

Respuesta :

50 per cup. If we plug this in to each equation, you'll see that 12 granola bars equals $12, and 7 cups of yogurt equals $3.50, for a total of $15.50.