A 12 fl. oz. bottle of shampoo costs $1.08 at Costco. A 20 fl. oz. Bottle of the same shampoo costs $2.20 at Wal-Mart. Which store has the better buy?

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  Costco

Step-by-step explanation:

2 bottles at Costco give you 24 oz of shampoo for the price of $2.08, which is less than Wal-Mart's price of $2.20 for fewer ounces.

Costco has the better buy.